Så glöm absolut inte hålla koll på när Martins intervju med BEHEMOTHs frontman dyker upp på Werock, där förövrigt Mats och Martins rapporter från Sweden Rock dag 2 och dag 3 redan nu finns publicerade. IN FLAMES, UNLEASHED, CANDLEMASS, HAMMERFALL och TWISTED SISTER är några band vars spelningar ni kan läsa om där.
Bara bra saker. Musik, mest rock med viss förkärlek för metal. Musikalbum, konserter, böcker om musik.
"...you´re pouring fuel into the fire of the heart of the soul..."
ur I Treasure The Sadness av Enslavement of Beauty
måndag 29 juni 2009
BEHEMOTH - episod 5
Så glöm absolut inte hålla koll på när Martins intervju med BEHEMOTHs frontman dyker upp på Werock, där förövrigt Mats och Martins rapporter från Sweden Rock dag 2 och dag 3 redan nu finns publicerade. IN FLAMES, UNLEASHED, CANDLEMASS, HAMMERFALL och TWISTED SISTER är några band vars spelningar ni kan läsa om där.
söndag 28 juni 2009
Metaltown 6 - lite fler bilder
DISTURBED
OPETHlördag 27 juni 2009
Metaltown 5 - inget gnäll mer :)
Peter Dolving. Jag böjer knä. Du är bäst. Ger och tar, leker samman med publiken och kräver gensvar. THE HAUNTED live är allt jag önskat och mer därtill...
(Det finns lite halvnakenbilder på Dolving också, men jag sparar dem till senare - kan kanske behövas retuscheras något :)
Metaltown 4 - lite gnäll
Det allmänna intrycket från Metaltowns första dag är: lite för mycket folk och lite för lite musik på festivalen. Arrangörerna meddelade glatt för några dagar sedan att man fått tillstånd att släppa fler biljetter, eftersom man utökat festivalområdet och förbättrat säkerheten. Säkerheten under SLIPKNOT-konserten tycks dock inte varit tillfredställande, se Shadows inlägg. Att festivalområdet utökats betyder vad jag förstår, fler öl- och mattält, men scenerna och musiken är ju inte mer... Så känslan är hittills att det jämfört med förra året är mer trängsel, mindre möjlighet att komma scenerna och banden nära, om än mer yta att vara på - en halv kilometer ifrån scenerna...
Musikaliskt var dock gårdagsupplevelsen mycket bra, såsom skrivits om tidigare, och dagens uppställning är inte sämre. Själv ser jag framför allt fram emot THE HAUNTED, om en liten stund, och OPETH framåt kvällen. Men det finns naturligtvis en hel del annat godis därikring.
fredag 26 juni 2009
Metaltown 2
Dagens miss: Trots att vi är ute i vad vi tycker god tid får vi köa bort hela PAINs spelning för att komma in på festivalområdet... Det är inte första gången jag missar Peter Tägtgrens band och det känns som det gått troll i detta :(
Dagens överraskning: Visst, jag hade tagit in KONGH på vår spellista efter att ha lyssnat på deras Myspace efter tips av Svenöjer på Werocks forum. Men live var de minst ytterligare ett par snäpp vassare. Skulle inte förvåna mig om jag kommer kunna kora dem till hela festivalens positiva överraskning. Mycket skön musik och en fantastisk spelning.
Dagens utmaning:
är värmen och solen från en molnfri himmel. Vilket gjorde att vi inte orkade mer än några låtar av MESHUGGAHs spelning. Ledsamt...Dagens inhopp: Vilket i sin tur medförde att vi i förtid drog oss in i Close Up-tältets relativa svalka för att beskåda det stolligaste och mest fartfyllda hittills: MUNICIPAL WASTE.
Som sagt, allt blir inte som i förväg planerat men hittills har ändå dagen känts bra. Får se vad kvällen kommer bjuda på... Tanken är att det ska bli DISTURBED och SLIPKNOT, men vem vet :).
Metaltown 1
På plats i Göteborg! Första band blir PAIN om en lite stund, sedan NAPALM DEATH, KONGH och MESHUGGAH. Därefter paus och återkommer då förhoppningsvis :)tisdag 23 juni 2009
BEHEMOTH - äntligen ett smakprov
måndag 22 juni 2009
Inför Metaltown 2 - CULT OF LUNA
Det här är bandet som petar Marilyn Manson från vår spellista under kommande helg på Metaltown... CULT OF LUNA kommer från Umeå och har varit igång i tio års tid. Med början i förra årets platta "Eternal Kingdom" har jag botaniserat mig bakåt i bandets musik. CULT OF LUNAs musik får bära epitet som "post-metal" och "atmospheric sludge metal", själva anger de sig spela experimentell rock, och det duger gott för mig. Det här är inte speciellt lättlyssnat, men ofta väldigt bra när man ger det lite tid.Leave Me Here, nedan, kommer från 2005 års platta "Salvation". Videon är obehaglig, låten är bra (har ni hört liknande tongångar här på bloggen förr? ;)
Mer finns att lyssna till på bandets myspace. Och här en Kerrang!-intervju med Johannes Persson som berättar en del spännande om bakgrunden till senaste albumet.
fredag 19 juni 2009
Werocksommar

Det är också en annan, mycket spännande, intervju på gång, då Metallbibliotekarien ska prata med BEHEMOTHs sångare och karismatiske frontman Nergal. Ser fram emot att läsa vad han har att säga bland annat om kommande plattan, "Evangelion", som släpps i början av augusti.
Och till månadsskiftet kommer en hoper skivrecensioner som brukligt. Själv brottas jag med tung amerikansk death metal i form av JUNGLE ROT. Mer om det senare.
måndag 15 juni 2009
Inför Metaltown - MUCC

Inte mindre än tre japanska band framträder på Metaltown i år. Förutom DIR EN GREY, som omskrivits tidigare på bloggen, och GIRUGÄMESH, spelar också "alternative metal"-bandet MUCC.
MUCC startade 1997 och har släppt nio fullängdare, senaste "Kyuutai" i mars i år, och turnerat både i Europa och Nordamerika. Vad jag har kunnat lyssna mig till har bandet en mycket bred blandning av genre och stil i sina verk, och somt gillar jag skarpt, somt är rejält slätstruket. En av de låtar jag fastnat för ses nedan i Youtube-klippet. (Jag har inte ens särskilt mycket att klaga på vad gäller videon :) Alla låtar framförs på japanska, även om en del har engelska titlar, så inget av texterna begriper jag.
Inte hamnar MUCC på samma skala som landsmännen i DIR EN GREY, men lite roligt ska det bli att se dem, och se vad som kan göras av denna musik på scen. Mer finns att lyssna till på Myspace, men bara korta snitt ur låtarna, så botanisera hellre i utbudet på Youtube om nyfikenheten är väckt.
lördag 13 juni 2009
Werock åter uppe
Vad som väntar härnäst på Werock är en rapport från Sweden Rock av skribenterna Mats och Martin. Håll utkik efter det, det blir garanterat intressant.
Själv är jag inne i en IN FLAMES-period i lyssnandet (igen ;), och vill bjuda på ytterligare en pärla från det pärlband av låtar som senaste plattan "A Sense Of Purpose" utgör.
måndag 8 juni 2009
Death, doom och debutanter - månadsnytt på Werock
Trodde egentligen aldrig att doom metal riktigt funkade för mig. "Överlastat, överamitiöst och överreklamerat" var min fördomsfulla bedömning... Men, för att kunna recensera en platta måste man - givetvis och som tur är - gräva sig ner så djupt som möjligt i musiken, i bandet, och i genren i stort. Och det gjorde jag. Recensionen och betygsättningen (detta gissel :) var "klar" redan en vecka före "dead line", men plattan fortsatte pocka på min uppmärksamhet. Och plötsligt, och oväntat, växte den sig större än sina förutsättningar. Jag fick helt enkelt skriva om det allra mesta i recensionen om CANDLEMASS "Death Magic Doom", och resultatet går att läsa här på Werock.
Fler nya recensioner ligger uppe på Werock. Mats Manhammar är lyrisk över Haparandabaserade RAUBTIERs debutalbum "Det finns bara krig". Min totala likgiltighet för det bandets musikaliska alster får sig faktiskt en törn. Trots allt "...så handlar bara en tredjedel av RAUBTIERs låtar om krig" enligt Manhammar. Hmm, får kanske ge dem en chans ändå...
Vår "Metallbibliotekarie", Martin Bensch, finner nöje i HEAVEN AND HELLs "The Devil you Know" och AMORPHIS "Skyforger", medan Jonas Andersson mer eller mindre sågar 69 CHAMBERS nya platta, "War on the Inside".
Fler recensioner finner du på Werocktisdag 2 juni 2009
Fighters - ny ETH-singel
Nedan låten One från debutalbumet. Finns fler på Myspace.